24

Alpakad pärinevad Lõuna-Ameerikast ja neid peetakse vanimateks, umbes 6000 aastat tagasi, inimeste poolt kodustatud loomadeks. Nende vanimaks tänaseni elusaks eellaseks loetakse vicunjasid. Alpakad on suuremad kui vicunjad, kuid väiksemad teistest kaamellastest: kaamelitest ja laamadest. Peruus, Boliivias, Ecuadoris ja Tshiilis elavad alpakad 3500 kuni 5000 m kõrgusel. Alpakasid hakati Lõuna-Ameerikast eksportima alles 1984.aastal. Täna kasvatatakse neid Austraalias, Ameerikas, Uus-Meremaal, Saksamaal, Inglismaal, Sveitsis, Kanadas, Soomes ja vähemal määral ka teistes riikides.

Alpakasid on kahte tõugu: Suri ja Huacaya. Huacaya vill on kohev, suri vill kasvab aga „patsidena“ allapoole. Täiskasvanud alpaka turjakõrgus on enamasti 81-99 cm ja kaal umbes 48-84 kg. Alpakad on sotsiaalsed karjaloomad, kes oma loomult on uudishimulikud, kuid pelglikud. Kameliididele omaselt võivad alpakad sülitada. Alpakad teevad erinevaid hääli, enamasti võib kuulda nende „üminat“, täiskasvanud isased loomad võivad kakeldes kriisata. Emased alpakad on tiined umbes 11,5 kuud ja juhul kui näiteks ilm ei ole sobiv, omavad nad võimet poegimist edasi lükata. Reeglina sünnib üks järeltulija korraga ja teda nimetatakse kria´ks.Alpakad elavad umbes 20 aastat vanaks. Alpakad on õppimisvõimelised loomad, neid on võimalik õpetada kõndima päitsetega paela otsas. Maailmas tehakse alpakadega ka agility´t, spordiala, milles loomad läbivad omaniku juhtimisel takistusrada. Alpakasid kasutatakse ka teraapialoomadena.

Kui põhitõed on paigas, on alpakasid üsna lihtne pidada. Alpakad on karjaloomad ja neid tuleks pidada vähemalt kahe-, veel parem kolmekaupa. Alpakade põhitoiduks on hein, mis peaks olema peenike ja hea kvaliteediga. Joogivesi peab alati saadaval olema, talvel peaks vesi olema jäävaba ja pigem plusskraadides. 5000 ruutmeetrine karjamaa toidab ära umbes 10 looma. Üldjuhul peaks alpakadel olema võimalus olla õues, kuid vajadusel, päikese või vihma eest, peaks nad saama minna varjualusesse. Loomade tervist ja toitumust tuleks regulaarselt kontrollida, nagu ka vajadust lõigata küüsi või lühendada hambaid.

Alpakasid kasvatatakse peamiselt nende suurepärase villa pärast. Alpaka vill on läikiv ja siidine, pehme ning luksuslik. Alpakavilla peetakse lambavillast 7 korda soojemaks ja 3 korda tugevamaks, see ei ole torkiv ning ei sisalda lanoliini, olles seega allergiavaba. Villa esineb 22 erinevas looduslikus toonis. Alpakavilla kraasimine, ketramine ja kudumine on väga sarnane lambavilla omaga. Üldiselt pügatakse alpakasid korra aastas kevadel. Iga pügamine annab umbes 2,2 kuni 4,5 kg villa. Villa kvaliteeti hinnatakse mikronites (mc-micron), kuid arvesse võetakse ka muid omandusi, näiteks villa ühtlust. Need määravad ka villa hinna.