Alpakad töötavad lambakarjades valvurite ja kaitsjatena

Teadlased uurivad, kui tulemuslik on alpakade kasutamine lambakarjade kiskjate eest kaitsmisel. Esialgu tundub, et asjal on jumet.

Austraalias asuva New Englandi ülikooli teadlase Wendy Browni sõnul on sealsed lambakasvatajad märganud, et pärast alpakade lisamist lambakarjadesse on lammaste kadumine vähenenud.

“Samas on väga vähe uuringuid, mis analüüsivad kaitseloomade edukust ning seda, milliseid nippe alpakad kiskjate tõrjumiseks kasutavad,” selgitas Brown portaalile The Land. “Oleme avastanud, et neil on rikkalik sotsiaalse käitumise repertuaar, mis hõlmab nii häälitsusi kui kõrvade liigutusi. See teeb alpakadest väga huvitavad loomad.”

Kui teadlased mängisid lambakarja juures, milles elasid ka alpakad, kiskjate rünnakut meenutavaid helisid, hakkasid alpakad kohe lammastele hoiatavaid häälitsusi tegema.

Kummad on paremad valvurid, kas emased või isased alpakad, pole veel selge. Teadlased alles püüavad aru saada, millised on need faktorid, mis ühest alpakast hea valvuri-kaitsja teevad.

Erinevused emaste ja isaste valvurikäitumises on aga täiesti olemas. Need on dokumenteeritud ning ootavad analüüsimist.

Allikas: http://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/uudised/vahva-alpakad-tootavad-lambakarjades-valvurite-ja-kaitsjatena?id=74417829

2020-09-16T06:45:21+00:004. mai 2016|

Title

Go to Top