Ambla Villavabriku ajalugu uurimas 6. juuli 2017 – Posted in: Ambla Villavabrik

Ambla Villavabriku ajalugu uurimas

Juunis 2017 õnnestus kohtuda kahe auväärse daamiga, kes omal ajal Ambla villavabrikus töötasid. Aino Pilk ja Sigrid Uulits jagasid lahkesti oma mälestusi. Selleks ajaks kui nemad tööle asusid, Aino 1964 ja Sigrid 1976 a., ei olnud eelmisest omanikust peale perekonnanime midagi teada. Hoone teisel korrusel olla elanud tema sugulane.
Ambla Villavabrik oli Järva Teeninduskombinaadi osa. Küla eri paigus tegeleti ka vaipade ja muude kudumitega. Ambla villavabrikus töödeldi nn. vahetusvilla, mis tähendas nõukogude ajal seda, et inimene tuli villakotiga kohale ja teoorias sai oma villast lõnga hiljem tagasi. Vahel olid järjekorrad kolm-neli kuud – kes juhatajale meelehead tõi, tõsteti järjekorras ettepoole. Samas rohkem tehti tööd ikka suurele „kodumaale“ ja prouad meenutavad eriti suuri tellimusi Mahhatškalast. Sinna tehti ka kaamelivilla. Tonni villa töötlemine maksis kahesaja rubla ringis (hea töötaja kuupalk). Vill pidi olema sorteeritud – kõhualune ja jalad, kaelad eraldi. Vill kaaluti ja pidi olema kindlasti pestud. Tehti erineva kvaliteediga lõnga, hiljem lisandus kraasvill/vatt. Tuua võis ka 100 grammi ja kuigi rohkem kui kahe kilo toojad pidid oma villast lõnga tagasi saama siis tegelikkuses läks kõik ikka ühte patta. Kaoprotsendiks oli minimaalselt 10%. Eraisik pidi loovutama 20% villast riigile.
Vabrik töötas kahes vahetuses kuuest kaheni ja kahest kümneni. Ühe vahetuse normiks oli tonn villa kuus. Kokku oli kahe vahetuse peale kümme töötajat – koristaja, vastuvõtja ja 8 töölist. Kollektiiv sai omavahel hästi läbi, peeti ühiselt sünnipäevi ja muid tähtpäevi. Nõukogude ajale iseloomulike lööktöö võistlustega ei tegeletud. Seltskonnas oli vaid üks kommunist. Mingit eririietust või kaitsevahendeid töötajatel muidugi polnud. Hoone oli talvisel ajal erakordselt külm ja pesemisvõimalused olid olematud – vett toodi ämbritega. Vaatamata siiani üleval olevatele suitsetamist keelavatele plakatitele tehti seda kogu aeg ja naps ei kuulunud ka ainult sünnipäevade juurde. Huvitaval kombel ei kaasnenud kõige sellega ühtegi tööõnnetust.
Peale Järva Teeninduskombinaadi laialiminekut oli vabrik mõnda aega valla all. Seoses piiride sulgumisega ja villa vähesusega lõpetati töö 1996 aastal.

Aino Pilk ja Sigrit Uulits, foto Margus Sameli