Cart 0

 

Unistus on vana ja väärika ning pea täielikult säilinud Oscar Schimmel & Co seadmetega Ambla Villavabriku taaskäivitamine. Miinimumplaan on konserveerimine ning säilitamine tulevastele ja rikkamatele põlvedele. Kui vabrik õnnestub käivitada, loodame seda kasutada peamiselt alpakavilla käitlemiseks. Kui aga keegi peaks lambavillaga hätta jääma, siis on ta samuti teretulnud – selleks on villavabrikut ju ajalooliselt kasutatud.

Oscar Schimmel & Co, foto Evelin Jenk

 

Lisaks planeerime rajada vana vabriku kõrvale täiesti uue, kaasaegsete seadmetega villavabriku. Kogu kompleks on planeeritud vana ja uue orgaanilise ühendusena.

 

Ambla vana- ja uue vabriku eskiis, autor Eero Liivrand

Vana villavabrik peaks säilima sellisena nagu ta loodi, samas kõik kommunikatsioonid ja energialahendused on planeeritud viimase tehnoloogia sõna järgi. Kompleks on planeeritud täielikult autonoomsete vee-, energia- ja küttelahendustega.

Villavabriku rajas väidetavalt eelmise sajandi kolmekümnendatel Ameerikas rikastunud ärimees Silm. Nõukogude aja saabudes läks tal täbarasti nagu paljudel eestlastel. Vabrik pandi küll hiljem uuesti käima ning saksa seadmed pidasid nõukogude töökultuurile kenasti vastu. Tundub, et vabrik seiskus toormaterjali puuduse tõttu üheksakümnendate kauboikapitalismi tingimustes. Kahjuks ei ole asjade käigust meieni jõudnud ei pilte ega täpsemat informatsiooni. Kui lugejal on, siis oleksime selle eest tänulikud.

Ambla villavabrik, foto Evelin Jenk